MF Dnes

02.10.2010 02:10

Přeplněné školky odmítají přijímat děti. A tak řešení hledají úřady, rodiče i zaměstnavatelé. Co třeba firemní školka? Včera se v Dejvicích jedna z prvních otevřela.

DEJVICE Dvaapadesát dětí šlo včera poprvé do školky. Do školky, která má hned několik zvláštností. Například to, že ji přišla včera slavnostně otevřít na Masarykovy koleje při ČVUT první dáma Livia Klausová. Nebo to, že je to úplně první univerzitní mateřská škola nejen v Praze, ale i celé republice.
"Letos bude školka, která dostala název Lvíčata, podle znaku Českého vysokého učení technického, zdarma. Jsem velmi hrdá na to, že se mi záměr podařilo dovést až do dnešního cíle," řekla MF DNES Jana Kaliková, která s nápadem na školku přišla.
Vminulém roce dokonce zorganizovala kvůli podpoře jejího vzniku akci, při které se nechaly vědecké pracovnice ČVUT nafotit v rolích amazonek do kalendáře. A výtěžek z jeho prodeje šel právě na školku Lvíčata. Jen tyto peníze by však nestačily. Na rekonstrukci šly proto další finance z prostředků ČVUT a Operačního programu Praha - Adaptabilita.

Školku chtějí i další univerzity

"Náš nápad se ostatním univerzitám tak zalíbil, že mně volali v minulosti asi ze šesti míst a žádali radu, jak na to. V tuhle chvíli je jasné, že v Praze bude další univerzitní školka při fakultě biochemie. A zřejmě asi také v jedné pražské nemocnici. Tam uvažují dokonce o 24hodinovém provozu," doplnila ještě Kaliková.
Protože je míst v mateřských školách v celé Praze stále nedostatek, nová univerzitní školka pomůže alespoň částečně několika rodinám z nedalekého okolí.
"Já sice na ČVUT nepracuji, ale dostala jsem příležitost dceru do školky zapsat, protože pracuji v šesté městské části a jinde jsem místo nesehnala," uvedla matka tříapůlleté Aničky Bruftové, kterou včera s velkou radostí do školky přivedla. "Moc se sem těšila, a tak je nám úplně jedno, že jde do školky o měsíc později než ostatní děti," doplnila matka Aničky. Anička bude chodit do jedné ze tří věkově smíšených tříd, jež školka letos otevřela. V dalším školním roce nabídne mateřinka už celkem pět tříd s běžným předškolním programem. "Pro děti jsou připravené kroužky angličtiny, učitelé se zaměří i na rozvoj rozumových schopností s hudebním i výtvarným zaměřením," prozradila ředitelka MŠ Martina Hovorková. Rektor ČVUT Václav Havlíček doplnil, že cílem je i to, aby se děti mohly seznamovat s technikou od útlého věku a braly ji jako přirozenou součást života. S tím souhlasila i první dáma.
"Věřím, že děti tím získají k technice pozitivní vztah a za takových patnáct, dvacet let se třeba stanou i dalšími místními studenty," shrnula Livia Klausová.
Nápad univerzitní mateřské školky zazněl poprvé v roce 2008. Průzkum v rámci ČVUT ukázal, že jde o velmi žádanou věc. Pro její zřízení se vyslovilo více než 98 procent dotázaných profesorů a skoro devadesát procent studentů.

O školku nyní usiluje osm firem

Firemní školky musí splňovat velmi přísné normy.
"V Praze je v současné době předpřipraveno zřízení školek u osmi podniků. Pokud vím, zatím se podařilo nápad uskutečnit pouze v Raiffeisenbank, příští rok chystá rozjet školku společnost Seznam. cz," řekla Kateřina Francová z občanského sdružení Firemní školky. Potíž je totiž v tom, že podniky si nemohou náklady na provoz mateřinek odečíst z daní.

FAKTA Kde mají v Praze firemní školku?

V Raiffeisenbank, v krčské Thomayerově nemocnici (i s nočním hlídáním). Od září otevřela školku i Nemocnice Na Homolce a nyní ČVUT.